Всяка година в началото на септември ВВС провеждат бойни стрелби на полигон Шабла. Участващите дивизиони от състава на Зенитно-Ракетни Войски се предислоцират до морето, а изтребителите летят от домашната си база Граф Игнатиево. За целите на учението в Балчик се разполагат самолети Су-25 и вертолети от АБ Крумово. Щурмовиците имат задача да пускат парашутните мишени, а вертолетите дежурят в случай на нужда от аварийно-спасителни операции.
Стрелбите на изтребителната авиация през 2008 г. бяха едни от най-масовите за последните години. Активно участваха и двете ескадрили от Граф Игнатиево, като МиГ-21 стреляха с ракети Р-3П и Р-60, а МиГ-29 с ракети Р-27, Р-60 и Р-73. Стрелбите с Р-27 бяха експериментални с цел удължаване на ресурса на наличните ракети.
Някои от пилотите изпълняваха реални пускове за първи път. Практиката в такива случаи е първо да се изстреля ракета без тя да е насочена към конкретна цел. Идеята е пилота да придобие представа за момента на отделяне на ракетата от самолета. При следващата задача се извършва пуск по истинска мишена. Използваните у нас мишени са два типа - парашутни и радио-управляеми. Парашутните мишени се пускат от самолет Су-25, който веднага след отделянето им напуска зоната за поразяване.
След отваряне на парашута, мишените горят с много висока температура, по която се насочват топлинните глави на ракетите. Радио-управляемите мишени представляват малки безпилотни самолети с витлов двигател и се командват от земята. По тях се работи с ракети с радио-локационно насочване.
За съжаление късметът изигра лоша шега на част от стрелящите летци. Някои парашутни мишени не са се разпалили над полигона и самолетите се прибраха обратно без да са имали шанс да извършат пускове. Експерименталното използване на Р-27 беше успешно, като майор Петър Петров е поразил РУМ-ката с пуск на една ракета.


































